Статьи

Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet: co to jest, co jest niebezpieczne, objawy i zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego

  1. Co to jest zapalenie pęcherza?
  2. Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
  3. Objawy zapalenia pęcherza moczowego
  4. Nie półki
  5. Zapalenie pęcherza i ciąża
  6. 10 sposobów zapobiegania zapaleniu pęcherza
  7. A jeśli nie leczysz zapalenia pęcherza, co się stanie?

Częste bolesne oddawanie moczu, ból, pieczenie - to zapalenie pęcherza moczowego. I głównie kobiety cierpią na tę chorobę: według statystyk 35% płci pięknej zna z pierwszej ręki, co to jest zapalenie pęcherza moczowego.

Chodzi o anatomiczne cechy kobiecego ciała: cewka moczowa jest krótka i szeroka, podczas gdy znajduje się w pobliżu pochwy. Dzięki temu bakterie i wirusy mogą swobodnie wchodzić do pęcherza i powodować stan zapalny. Nikt nie jest odporny na zapalenie pęcherza: zarówno starsza kobieta, jak i mała dziewczynka mogą zachorować, ponieważ cechy fizjologiczne są takie same dla wszystkich. Najtrudniejszy czas na rozpoznanie zapalenia pęcherza moczowego u kobiet w okresie menopauzy iu dzieci, ponieważ w tych kategoriach choroba jest prawie bezobjawowa. W takich przypadkach tylko testy mogą ujawnić zapalenie pęcherza moczowego.

Co to jest zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego jest zapaleniem pęcherza z powodu infekcji lub bakterii Zapalenie pęcherza moczowego jest zapaleniem pęcherza z powodu infekcji lub bakterii. Może rozwinąć się jako niezależna choroba - pierwotne zapalenie pęcherza moczowego - lub być powikłaniem innych chorób układu moczowo-płciowego - wtórnego zapalenia pęcherza moczowego.

Pierwotne zapalenie pęcherza jest zwykle w ostrej postaci: towarzyszy mu ostry ból i zauważalny dyskomfort. Wtórne często nie mają postaci przewlekłej: objawy nie pojawiają się natychmiast. Jednak każde zapalenie pęcherza moczowego powinno być leczone.


Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego może być spowodowane przez bakterie (bakterie) lub infekcje (zakaźne). Ponadto może się rozwinąć z powodu długotrwałego leczenia lub nadużywania alkoholu (niezakaźnego).

* Zapalenie bakteryjne wywołuje chorobotwórczą mikroflorę narządów moczowych, mikroflory jelitowej lub bakterii oddechowych. Zakażenie to pochodzi z nerek - przez cewkę moczową, a także z innych ognisk infekcji w organizmie: z uszu (zapalenie ucha), jamy ustnej (próchnica), dróg oddechowych ( zapalenie oskrzeli ) i inne, rzadziej, ale zdarza się, że patologiczna mikroflora jest wprowadzana podczas operacji, cewnikowania lub badania pęcherza.

* Najczęstsze jest zapalenie zakaźne. Zazwyczaj podstawą pojawienia się takiego zapalenia pęcherza jest infekcja, która przenika do pęcherza moczowego podczas procesów zapalnych w cewce moczowej, zewnętrznych narządach płciowych, a także w chorobie nerek, z krwią lub limfą (jeśli ośrodki infekcji znajdują się w innych, bardziej odległych narządach i tkanki).

* Nieinfekcyjne zapalenie może wystąpić w wyniku podrażnienia błony śluzowej pęcherza moczem zawierającym agresywne chemikalia z powodu długotrwałego stosowania leków, spożywania pikantnych lub tłustych potraw, napojów alkoholowych. Hipotermia lub niewydolność hormonalna mogą również powodować rozwój stanu zapalnego. W większości przypadków, z powodu braku terminowego leczenia, zakażenie prędzej czy później wiąże się z niezakaźnym zapaleniem pęcherza.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Objawy zapalenia pęcherza pojawiają się niemal natychmiast. Pierwszym znakiem jest ciągła i nieodparta chęć oddania moczu. To często powoduje ból w podbrzuszu, uczucie pieczenia w kroczu i uczucie opróżniania pęcherza. Aby myśleć o pójściu do lekarza, należy zmienić kolor moczu lub jego ostry zapach.

Jeśli nie zwrócisz uwagi na te „dzwony” i nie rozpoczniesz leczenia, kolejnym i bardziej nieprzyjemnym objawem będzie krew w moczu, niewyrażona gorączka i dreszcze, ból podczas stosunku, ból cewki moczowej, zmęczenie i złe samopoczucie. Lepiej więc skonsultować się z lekarzem na czas.

Nie półki

Z jakiegoś powodu istnieje błędna opinia na temat leczenia zapalenia pęcherza wśród kobiet: mówią, że możemy to zrobić sami! Nikt nie idzie do lekarza, a jednocześnie pierwszy antybiotyk jest pobierany ręcznie, pobierany w ciągu kilku dni, a choroba „usuwa go jak rękę”. Ale wydaje się tylko. W rzeczywistości tylko objawy są eliminowane w ten sposób, sam problem pozostaje i wkrótce staje się ponownie odczuwalny. Co gorsza, zapalenie pęcherza może stać się przewlekłe. Tak więc samoleczenie jest tym samym, co świadome ranienie siebie. Jedyne prawidłowe i odpowiednie leczenie może wybrać tylko lekarz, który wcześniej określił naturę i przyczynę choroby na podstawie badań laboratoryjnych i badań.

Przewlekłe i zaawansowane stadia zapalenia pęcherza są znacznie trudniejsze do wyleczenia niż początkowe. Ale, niestety, zwykle szukają pomocy medycznej, kiedy nie można już walczyć samodzielnie. Na szczęście, nawet w przypadku skomplikowanych form, dobrze dobrane kompleksowe leczenie (antybiotyki, uroseptyki, leki przeciwskurczowe, a także leki zmieniające ogólną i lokalną reaktywność) umożliwiają w większości przypadków całkowite pozbycie się choroby w ciągu 2-3 tygodni. Aby jednak osiągnąć ten cel, aby pomóc w leczeniu farmakologicznym, pacjent musi ściśle przestrzegać ścisłej diety: żadnych smażonych i pikantnych potraw! Plus - dużo picia i tymczasowe odrzucenie relacji seksualnych.

Zapalenie pęcherza i ciąża

U kobiet z przewlekłym zapaleniem pęcherza moczowego choroba jest prawie gwarantowana podczas ciąży jest zaostrzona. A poradzenie sobie z tym w tym przypadku jest znacznie trudniejsze, ponieważ leki, które są zwykle przepisywane na zapalenie pęcherza moczowego, są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży. Uratowany zostaje specjalny schemat wkraplania pęcherza: podawanie leków bezpośrednio na miejsce choroby. Objawy są eliminowane w 1-2 zabiegach, a kolejne sesje już przywracają ścianę pęcherza, tak że objawy nie nawracają i nie szkodzą dziecku.

10 sposobów zapobiegania zapaleniu pęcherza

Nikt nie jest odporny na zapalenie pęcherza moczowego, ale istnieje kilka prostych zasad, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo stania się ofiarą podstępnej choroby lub zapobiegania zaostrzeniom:

1. Unikaj hipotermii: ubieraj się odpowiednio do pogody, nie siadaj na zimnych powierzchniach i nie pływaj w zimnej lub zanieczyszczonej wodzie.

2. Uważnie obserwuj higienę narządów płciowych.

3. Leczyc wszystkie choroby zapalne na czas.

4. Ogranicz alkohol.

5. Nie daj się ponieść pikantnemu i smażonemu jedzeniu, a jeśli „zgrzeszyłeś”, pij dużo wody.

6. Unikaj stresu fizycznego i nerwowego - osłabiają układ odpornościowy, co sprawia, że ​​organizm jest podatny na czynniki środowiskowe.

7. Ruszaj więcej, uprawiaj sport.

8. Nie zezwalaj na wymuszone zatrzymanie oddawania moczu. Innymi słowy, nie toleruj, gdy chcesz korzystać z toalety. Ma to negatywny wpływ na funkcję pęcherza.

9. Jeśli cierpisz na częste zaparcia, jedz dużo owoców i warzyw.

10. A co najważniejsze: słuchaj swojego ciała, nie ignoruj ​​jego sygnałów, nie bój się przeszkadzać lekarzowi w podejrzanych objawach, ponieważ, jak już wspomniano, im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej ją leczyć.

A jeśli nie leczysz zapalenia pęcherza, co się stanie?

Zapalenie pęcherza moczowego i tak nieprzyjemne, a jeśli nadal nie jest leczone, konsekwencje mogą być ogólnie godne ubolewania. Najczęściej nieleczone zapalenie pęcherza staje się przewlekłe i ostatecznie prowadzi do nieodwracalnych zmian w pęcherzu.

Zatem infekcja, która spowodowała zapalenie pęcherza moczowego, może dostać się do nerek i spowodować odmiedniczkowe zapalenie nerek - stanie się odczuwalna przez gorączkę i ból pleców. Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek jest znacznie trudniejsze niż zapalenie pęcherza moczowego iz reguły leczenie jest już w szpitalu - stosuje się masową terapię. Pamiętaj: odmiedniczkowe zapalenie nerek może nawet unieszkodliwić osobę, ponieważ każdy z jego nowych ataków zmniejsza czynność nerek.

W przypadku niektórych pojedynczych struktur ściany pęcherza proces zapalny wywołuje nieuleczalną postać zapalenia pęcherza - śródmiąższową, w której tylko antybiotyki łagodzą cierpienie. I nie zawsze: często nie dają żadnych wyników, a nawet pogarszają sytuację. W takich przypadkach jedynym sposobem wyeliminowania cierpienia jest operacja usunięcia pęcherza moczowego.

Elena Malysheva mówi o chorobie zapalenia pęcherza moczowego


Co to jest zapalenie pęcherza?
Co to jest zapalenie pęcherza?
A jeśli nie leczysz zapalenia pęcherza, co się stanie?

Новости

Боязнь заболеть раком (Канцерофобия): что делать, чтобы не бояться умереть?


Виды фобий человека: список


Страх заболеть шизофренией. Хелп! [Архив] - Дискуссионный Клуб Русского Медицинского Сервера
ЛЕЧЕНИЕ в ИЗРАИЛЕ без ПОСРЕДНИКОВ - МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР им. СУРАСКИ в ТЕЛЬ-АВИВЕ Эффективная медицина - лучшие клиники и врачи Просмотр полной версии : Страх заболеть шизофренией. Хелп!

Нозофобия
13.05.13 Нозофобия Нозофобия Каждый из нас в своей жизни чего-либо боится – кто-то боится пауков, кто-то – стоматологов, а кто-то боится заболеть. Естественно, каждый человек в определенной

Боязнь заболеть это какая фобия: как избавиться от страха заразиться болезнями
Боязнь заболеть невозможно отнести к разряду самостоятельных фобий. Она является одной из форм проявления основного страха человека — страха смерти. У этого страха имеется собственное название — нозофобия,

Гетерохромия: частичная гетерохромия у человека, причины появления, можно ли поменять цвет глаз
Цвет радужной оболочки глаза у человека формируется тремя пигментами, которые существуют в генетике. Это желтый, синий и коричневый. В зависимости от пропорций и количества каждого из пигментов, происходит

Гетерохромия глаз (пьебалдизм): что это, причины, виды, лечение
Одной из уникальных загадок природы и необычных явлений считается разный цвет глаз у людей. Называется подобное явление гетерохромией или пьебалдизм глаз, что переводится на русский язык с греческого

Анорексия – путь в никуда
Как заболеть анорексией? К огромному сожалению, ежедневно сотни девушек и женщин задают себе этот вопрос. Врачи всего мира бьют самую настоящую тревогу – все больше и больше женщин заболевают анорексией.

Я боюсь заболеть раком. Что делать?
У пoстoяннoй бoязни зaбoлeть рaкoм рaзныe причины: пoтeря близкoгo чeлoвeкa из-зa oнкoлoгии, высoкий индивидуaльный риск зaбoлeвaния или рeaльнoe прoявлeниe пeрвыx симптoмoв. A мoжeт быть, никaкиx

Помоги себе уменьшить риск заболеть раком! | Профилактика онкологических заболеваний | Справочник здоровья | Статический контент | Министерство здравоохранения Республики Беларусь
Информационный материал ко Всемирному дню борьбы против рака В борьбе с любой болезнью главным является её предупреждение. История медицины знает много фактов, когда активная профилактика болезни осуществлялась