Статьи

Jak przenosi się wirusowe zapalenie wątroby typu A z osoby na osobę, jakie jest źródło zakażenia?

 1. Wirusowe zapalenie wątroby typu A: ogólna charakterystyka
 2. Jak przenosi się wirusowe zapalenie wątroby typu A
 3. Jakie jest źródło zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A?
 4. Jak chronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A
 5. Przydatne wideo
 6. Wniosek

Wirusowe zapalenie wątroby typu A,  Choroba Botkina  „Żółtaczka” to wszystkie nazwy tej samej choroby wirusowej Wirusowe zapalenie wątroby typu A, Choroba Botkina „Żółtaczka” to wszystkie nazwy tej samej choroby wirusowej. Częstość występowania infekcji jest wyższa niż się powszechnie uważa.

Każdego roku na świecie zarejestrowanych jest do 1,5 miliona przypadków infekcji - a to jest dalekie od pełnego obrazu często choroba jest bezobjawowa, bez uciekania się do opieki medycznej. Dzieci w wieku 3-10 lat są najbardziej podatne na wirusa zwanego wirusowym zapaleniem wątroby typu A. W jaki sposób przenoszona jest ta choroba zakaźna?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A: ogólna charakterystyka

Podobnie jak inne wirusy połączone w grupę zapalenia wątroby, wariant A zakaża komórki wątroby.

Wirus zapalenia wątroby typu A jest przenoszony przez infiltrację organizmu w następujący sposób:

 • przez śluzówkę jamy ustnej;
 • przez śluzówkę gardła;
 • przez błonę śluzową jelita cienkiego.

Następnie wirus rozprzestrzenia się przez krwioobieg w całym organizmie, osiadając w wątrobie.

Jeśli wirus zapalenia wątroby typu A jest przenoszony przez górne drogi oddechowe, zakażona osoba rozwija proces zapalny w gardle, któremu towarzyszą objawy nieżytowe, kaszel Jeśli wirus zapalenia wątroby typu A jest przenoszony przez górne drogi oddechowe, zakażona osoba rozwija proces zapalny w gardle, któremu towarzyszą objawy nieżytowe, kaszel.

W przypadku przenikania przez przewód pokarmowy wirus powoduje zapalenie błony śluzowej jelit: pojawiają się typowe objawy dyspeptyczne (ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka itp.).

Obydwie metody infekcji u ludzi powodują wzrost temperatury ciała. Ogólnie objawy w początkowej fazie nie różnią się od typowych objawów ARVI (w pierwszym przypadku) i zakażeń enterowirusem (w drugim przypadku).

Okres inkubacji i dozheltushny może trwać do 4 tygodni, a czasem więcej. Etap aktywnej replikacji wirusa w komórkach wątroby trwa około 1 tygodnia. Źródło wirusowego zapalenia wątroby typu A, jest wydalane z wątroby do żółci i usuwane z ciała pacjenta za pomocą stolca.

W okresie dawcy wirusowe zapalenie wątroby typu A jest najaktywniej przekazywane pacjentom przez środowisko: maksymalna ilość wirusa jest wydalana - 100000000 wirionów w 1 ml ekskrementów.

Okres lodowcowy może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie ilość cząstek wirusowych uwalnianych przez pacjenta zaczyna spadać, a po 3-4 tygodniach nie jest już określana metodami laboratoryjnymi.

Ryzyko epidemiologiczne zapalenia wątroby typu A polega na tym, że często choroba może nie objawiać się żadnymi objawami Ryzyko epidemiologiczne zapalenia wątroby typu A polega na tym, że często choroba może nie objawiać się żadnymi objawami. Istnieją dowody, że dzieci w 90% przypadków cierpią na żółtaczkę typu bezobjawowego. Z tego powodu źródłem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A jest często opieka nad dziećmi.

U dorosłych liczba bezobjawowych przypadków choroby jest mniejsza, ale wskaźnik może również osiągnąć wysoką wartość i osiągnąć nawet 50%. Ponadto w 70% przypadków choroba rozwija się bez stadium żółtaczkowego. Stąd Możesz znaleźć więcej informacji na temat badania krwi na zapalenie wątroby typu A.

Jak przenosi się wirusowe zapalenie wątroby typu A

Jak pokazano w poprzednim akapicie, ścieżka transmisji wirusowego zapalenia wątroby typu A składa się z dwóch elementów:

 • droga pokarmowa (wirus wchodzi do ciała z pożywieniem „przez usta”);
 • przewód kałowy (wirus przenika do środowiska z kałem).

Głównym źródłem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A jest woda ze zdecentralizowanych urządzeń zaopatrzenia w wodę (studnie, źródła, jeziora). Wirus przedostaje się do wody ze ściekami bez scentralizowanego procesu oczyszczania i oczyszczania ścieków.

Sytuacja epidemiologiczna spowodowana chorobą Botkina jest stale monitorowana. W tym celu bierze się pod uwagę nie tylko liczbę zakażeń, ale także pobieranie próbek wody pitnej z obiektów ze zdecentralizowanym zaopatrzeniem w wodę, a także ze ścieków, przez które przechodzi wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Zgodnie z dostępnymi danymi otwartymi za 1999 r. Antygeny wirusowego zapalenia wątroby A stwierdzono w 9,6% próbek wody i 6,4% próbek pobranych ze ścieków, co wskazuje na stałą obecność wirusa w środowisku.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przenoszone podczas rodzących się epidemii nie tylko w krajach afrykańskich i azjatyckich, ale także w dobrze prosperujących i rozwiniętych gospodarczo regionach. Na przykład w badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych wykazano, że ponad 30% jego uczestników ma przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, co wskazuje na wcześniejszą infekcję (w większości przypadków tajemniczą).

Osobną grupą w strefie wysokiego ryzyka są dzieci Osobną grupą w strefie wysokiego ryzyka są dzieci. Jeśli dorośli, mając kontakt z chorym, zarażą się w nie więcej niż 20% przypadków, wówczas w grupie pediatrycznej wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przenoszone w 80% przypadków.

Oznacza to, że spośród 100 dzieci (wśród nieszczepionych i wcześniej nie chorujących na żółtaczkę), które skontaktowały się z pacjentem, na przykład w przedszkolu lub szkole, zachoruje nawet 80 osób. Możesz przeczytać więcej o szczepionce przeciw WZW typu A w ten artykuł .

Zwiększone ryzyko u dzieci wiąże się z cechami zachowania dzieci i naturalnym lekceważeniem środków higieny osobistej. Dotykanie ust niemytymi rękami lub spożywanie nie umytej żywności nieprzetworzonej termicznie, kontakt błony śluzowej jamy ustnej z otaczającymi przedmiotami (zabawki, ołówki i inne artykuły papiernicze itp.) Przyczynia się do tego, że wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przekazywane dziecku.

Jakie jest źródło zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A?

Wirus Botkina jest dość stabilny w środowisku.

Tabela Stabilność wirusa A w źródłach w określonych warunkach środowiskowych.

Źródła i warunki środowiskowe Okres przechowywania z możliwością przeniesienia na ludzi Zbiorniki i źródła wody nie płynącej do 1 roku Chlorowana woda z kranu (do 0,3 mg Cl na 1 l) przez 1 godzinę lub dłużej Podczas dezynfekcji środkami zawierającymi chlor (1 mg Cl na 1 l) 30 min lub więcej Przy gotowaniu do 5 minut Z promieniowaniem ultrafioletowym do 1 minuty W pomieszczeniach i artykułach gospodarstwa domowego do kilku tygodni W środowisku zewnętrznym w temperaturze 0 ... + 10 ° C do kilku miesięcy Przy ujemnych temperaturach do kilku lat
Stabilność wirusa przyczynia się do jego bezproblemowej migracji ze ścieków do źródeł wody pitnej (w dodatniej temperaturze otoczenia) i konserwacji na artykuły gospodarstwa domowego.

Podsumuj, co jest źródłem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A:

 • naturalne źródła wody znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania ludzi (jeziora, studnie, źródła);
 • niemyte ręce;
 • nieumyte warzywa, owoce, jagody;
 • niewystarczająco ugotowane owoce morza, w szczególności małże, krewetki, które są tradycyjnie poddawane drobnej obróbce cieplnej (w przypadku gdy zostały złowione w wodach mających kontakt ze ściekami);
 • toalety publiczne (klamki, krany, elementy systemu płuczącego itp.).

Częściej ogniska infekcji spowodowane są zanieczyszczoną wodą. W tym przypadku ta woda niekoniecznie pije. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przenoszone, na przykład, podczas pływania w zainfekowanym jeziorze.

Jak chronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, których ścieżki zakażenia są teraz oczywiste dla czytelnika, należy przestrzegać podstawowych zasad: Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, których ścieżki zakażenia są teraz oczywiste dla czytelnika, należy przestrzegać podstawowych zasad:

 • dokładnie zagotować wodę bez chlorowania;
 • nie pływać, nie pływać w zbiornikach wodnych, w pobliżu osiedli ludzi, którzy nie są wyposażeni w centralne kanały;
 • umyć ręce mydłem po skorzystaniu z toalety;
 • umyć wodą i mydłem przed jedzeniem;
 • umyć mydłem termicznie niegotowane jedzenie (warzywa, owoce, jagody);
 • podgrzewać ryby i owoce morza przez co najmniej 5 minut;
 • Nie dotykaj warg ani ust palcami lub przedmiotami (np. Ołówkiem, piórem).

Przydatne wideo

Jak zmniejszyć ryzyko żółtaczki (wirusowe zapalenie wątroby typu A) opisano w następującym filmie:

Wniosek

 1. Podobnie jak inne choroby o podobnym mechanizmie dystrybucji - czerwonka, cholera, dur brzuszny - wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przenoszone w grupach i społeczeństwach z niskim poziomem ogólnych warunków sanitarnych i higieny indywidualnej.
 2. Zwiększenie ogólnej kultury sanitarnej u dorosłych i zaszczepienie standardów higieny u dzieci pomaga chronić siebie i innych przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A, nawet w niekorzystnych epidemiologicznie regionach i podczas wybuchów choroby.

W jaki sposób przenoszona jest ta choroba zakaźna?
Jakie jest źródło zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A?

Новости

Боязнь заболеть раком (Канцерофобия): что делать, чтобы не бояться умереть?


Виды фобий человека: список


Страх заболеть шизофренией. Хелп! [Архив] - Дискуссионный Клуб Русского Медицинского Сервера
ЛЕЧЕНИЕ в ИЗРАИЛЕ без ПОСРЕДНИКОВ - МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР им. СУРАСКИ в ТЕЛЬ-АВИВЕ Эффективная медицина - лучшие клиники и врачи Просмотр полной версии : Страх заболеть шизофренией. Хелп!

Нозофобия
13.05.13 Нозофобия Нозофобия Каждый из нас в своей жизни чего-либо боится – кто-то боится пауков, кто-то – стоматологов, а кто-то боится заболеть. Естественно, каждый человек в определенной

Боязнь заболеть это какая фобия: как избавиться от страха заразиться болезнями
Боязнь заболеть невозможно отнести к разряду самостоятельных фобий. Она является одной из форм проявления основного страха человека — страха смерти. У этого страха имеется собственное название — нозофобия,

Гетерохромия: частичная гетерохромия у человека, причины появления, можно ли поменять цвет глаз
Цвет радужной оболочки глаза у человека формируется тремя пигментами, которые существуют в генетике. Это желтый, синий и коричневый. В зависимости от пропорций и количества каждого из пигментов, происходит

Гетерохромия глаз (пьебалдизм): что это, причины, виды, лечение
Одной из уникальных загадок природы и необычных явлений считается разный цвет глаз у людей. Называется подобное явление гетерохромией или пьебалдизм глаз, что переводится на русский язык с греческого

Анорексия – путь в никуда
Как заболеть анорексией? К огромному сожалению, ежедневно сотни девушек и женщин задают себе этот вопрос. Врачи всего мира бьют самую настоящую тревогу – все больше и больше женщин заболевают анорексией.

Я боюсь заболеть раком. Что делать?
У пoстoяннoй бoязни зaбoлeть рaкoм рaзныe причины: пoтeря близкoгo чeлoвeкa из-зa oнкoлoгии, высoкий индивидуaльный риск зaбoлeвaния или рeaльнoe прoявлeниe пeрвыx симптoмoв. A мoжeт быть, никaкиx

Помоги себе уменьшить риск заболеть раком! | Профилактика онкологических заболеваний | Справочник здоровья | Статический контент | Министерство здравоохранения Республики Беларусь
Информационный материал ко Всемирному дню борьбы против рака В борьбе с любой болезнью главным является её предупреждение. История медицины знает много фактов, когда активная профилактика болезни осуществлялась