Статьи

Jak chronić dziecko przed kleszczami, metodami zapobiegania, metodami usuwania

 1. Dlaczego wcześniej nikt nie mówił o niebezpieczeństwie kleszczy?
 2. Jak kleszcze przenoszą infekcję?
 3. Borelioza
 4. Jak chronić dziecko przed ukąszeniem kleszcza?
 5. Jak usunąć kleszcza z ciała dziecka?
 6. Dlaczego lepiej iść do szpitala chorób zakaźnych?
 7. Szczepienia - jest!

Rosepidnadzor donosi, że w kwietniu 2016 r. Ponad trzydzieści tysięcy Rosjan wystąpiło do instytucji medycznych o ukąszenia kleszczy. Jedna trzecia z nich to dzieci. Aby zrozumieć, jak niebezpieczne jest to, pomyśl o następujących danych: dwie na 500 osób, które zostały ugryzione przez kleszcza, chorują na kleszczowe zapalenie mózgu.

W tym roku liczby będą znacznie wyższe , ponieważ z powodu ciepłej pogody kleszcze obudziły się wcześnie i daleko od wszystkich regionów będą przetwarzać parki i miejsca spacerowe mieszkańców - uratowały się. Na przykład w regionie Kaługi przetwarzane są place i parki z kleszczy, ale nie było wystarczającej ilości pieniędzy na place zabaw. Ale aby zapewnić dobrą ochronę, konieczne jest co miesiąc leczenie rozległych obszarów preparatami przeciw kleszczom.

Pobierz listę kontrolną „Narodowy plan szczepień w Rosji”, dowiedz się, kiedy i jaką szczepionkę należy podać dziecku, aby chronić je przed chorobami!

Pobierz listę kontrolną „Narodowy plan szczepień w Rosji”, dowiedz się, kiedy i jaką szczepionkę należy podać dziecku, aby chronić je przed chorobami

Dlaczego wcześniej nikt nie mówił o niebezpieczeństwie kleszczy?

Wcześniej kleszcze w Rosji były zatrute centralnie. DDT rozrzucono na śniegu ze związkami zawierającymi chlor. Narzędzie to było stosunkowo niedrogie i zatrute roztocza, więc nie pojawiły się przez dziesięć lat. Następnie okazało się, że DDT był niebezpieczny dla środowiska, więc został zastąpiony przez przyjazne dla środowiska leki, które okazały się drogie i działały tylko przez jeden miesiąc przy suchej pogodzie, a jeszcze mniej w deszczu. W rezultacie wiele regionów zmniejszyło obszar uprawy z kleszczy, a niektóre całkowicie go porzuciły.

Sytuacja epidemiczna w kraju będzie się pogarszać. Musisz wiedzieć, jak chronić siebie i swoje dziecko przed ukąszeniami kleszcza.

Jak kleszcze przenoszą infekcję?

Kleszcze są nosicielami wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, choroby z Lyme (boreliozy) i kilkunastu innych chorób mniej niebezpiecznych dla ludzi. Wirus ten żyje cicho u ponad stu trzydziestu ciepłokrwistych zwierząt, w tym psów, kotów, gryzoni, krów i koni, ptaków, zajęcy i owadożerców.

Kleszcze, gryzące zwierzę, infekują je wirusami. Ale zwierzę tego nie zauważa i wygląda zupełnie zdrowo. Jest gryziony przez inne roztocza i zainfekowany z niego. Jest to źródło kleszczowego zapalenia mózgu i innych zakażeń przenoszonych przez kleszcze.

Kleszcze są niebezpieczne wiosną i latem.

Patrz kurs „Immunolog: najważniejsze dla zdrowia dziecka” (bezpłatnie w ViLine.Club )


Kleszczowe zapalenie mózgu

Śmiertelna choroba przenoszona na dwa sposoby:

 1. przez krew (z ukąszeniem kleszcza);
 2. przez surowe mleko zainfekowanych zwierząt (krów lub kóz).

Po ukąszeniu kleszcza okres inkubacji (kiedy wirus przedostanie się do krwiobiegu mnoży się, ale osoba nie odczuwa tego) trwa od jednego do dwóch tygodni. Podczas picia zakażonego mleka - tylko 3-7 dni.

Następnie temperatura ciała wzrasta, pojawiają się złe samopoczucie, wymioty, nudności, a mięśnie i głowa bardzo bolą. Wszystkie objawy znikają od drugiego do czwartego dnia. Osoba myśli, że została otruta lub przepracowana, nie zwraca się do lekarza. Następnie etap remisji trwa od trzech do ośmiu dni, kiedy pacjent znów czuje się zdrowy. I dopiero wtedy zapalenie mózgu rozwija się w pełni:

 • temperatura wzrasta do wysokich liczb
 • rozwija się zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu;
 • zaburzona świadomość, wrażliwość;
 • może być paraliż.

Choroba jest leczona z wielką trudnością i tylko w odpowiednim czasie.

O szczepieniach - za i przeciw

Borelioza

Jest także nazywany borreliozą przenoszoną przez kleszcze.

Towarzyszy temu wysoka temperatura ciała, poważne złe samopoczucie, ból głowy, stawów i mięśni.

W miejscu ukąszenia kleszcza rozprzestrzenia się czerwona plamka, czasem kilka. Ma funkcję - rozprzestrzeniać się od ugryzienia do peryferii. Oznacza to, że wygląda jak czerwony pierścień z białym środkiem, którego środek jest miejscem zasysania pasożyta.

Porażka układu nerwowego notowana jest później, po 3-6 tygodniach. Główne manifestacje:

 1. surowicze zapalenie opon mózgowych;
 2. niedowład nerwu twarzowego;
 3. bóle przypominające zapalenie korzonków w pobliżu miejsca ukąszenia kleszcza.

Choroba z Lyme jest również leczona z trudem, prawie prowadząc dziecko do niepełnosprawności.

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem kleszcza?

 • Zapytaj, czy twoje miejsca spacerowe są leczone kleszczami. Jeśli nie, podejmij działania samodzielnie.
 • Najlepszym sposobem ochrony jest traktowanie odzieży (zwłaszcza spodni, rajstop, spódnic) środkiem anty-kleszczowym w postaci aerozolu.
 • Jeśli idziesz na spacer po lesie lub parku, gdzie kleszcze mogą spaść z góry - zadbaj o nakrycie głowy i zamknięte ramiona.
 • Po spacerze należy sprawdzić skórę dziecka. Jeśli zauważysz kleszcza, ostrożnie go usuń i weź go do analizy, aby sprawdzić, czy jest zakaźny, czy nie.

Dobrą wiadomością jest to, że nie każdy kleszcz jest zaraźliwy!

Patrz kurs „Algorytm edukacji zdrowych dzieci” (bezpłatnie w ViLine.Club )

Jak usunąć kleszcza z ciała dziecka?

Do analizy potrzebne są tylko żywe roztocza, więc nie jest konieczne smarowanie pasożyta. Jeśli siedzi płytko - usuniesz go, delikatnie pociągając pęsetą, trzymając część blisko głowy. Jeśli jest głęboki - nie usuwaj się, skontaktuj się z ekspertami. Zakażenie (jeśli kleszcz niesie wirusa) wystąpiło w momencie pierwszego ugryzienia i nie ma sensu się spieszyć z jego usunięciem. Mogą usunąć kleszcze w szpitalach chorób zakaźnych (a następnie wyślą go na badania i za darmo).

Jeśli usunąłeś kleszcza w domu, umieść go w czystej fiolce lub słoiku, umieść serwetkę lub bibułę zwilżoną wodą obok niego i szczelnie zamknij, aż będzie żywa do analizy. W ciągu dwóch dni dostarcz do centrum badawczego.

Kleszcze do analizy wymagają kilku laboratoriów - musisz zadzwonić do najbliższego i dowiedzieć się. Istnieje analiza 4 chorób przenoszonych przez kleszcze, około półtora tysiąca rubli.

Dlaczego lepiej iść do szpitala chorób zakaźnych?

W oddziale chorób zakaźnych dziecko nie tylko usunie kleszcza i wyśle ​​go bezpłatnie do analizy, ale także przeprowadzi profilaktykę niebezpiecznych infekcji - wstrzyknie immunoglobulinę przeciwko wirusowi zapalenia mózgu przenoszonego przez kleszcze. Jest to możliwe tylko w ciągu 72 godzin po ugryzieniu.

Mogą przepisać lek yodantipirin, który również chroni przed chorobą.

A z boreliozy potrzebujesz antybiotyku, doksycykliny.

Szczepienia - kiedy nie muszą tego robić!

Szczepienia - jest!

Kleszczowe zapalenie mózgu można zaszczepić. Jest dozwolony dla dzieci od trzech lat. Lepiej jest robić to zimą, aby wiosną odporność już się rozwinęła. Ochrona przez trzy lata, a następnie powtórz szczepienie. Niestety, ta szczepionka nie chroni przed boreliozą.

Czy twoje dziecko ugryzło kleszcza?

Dlaczego wcześniej nikt nie mówił o niebezpieczeństwie kleszczy?
Jak kleszcze przenoszą infekcję?
Jak usunąć kleszcza z ciała dziecka?
Dlaczego lepiej iść do szpitala chorób zakaźnych?
Dlaczego wcześniej nikt nie mówił o niebezpieczeństwie kleszczy?
Jak kleszcze przenoszą infekcję?
Jak chronić dziecko przed ukąszeniem kleszcza?
Dlaczego lepiej iść do szpitala chorób zakaźnych?
Czy twoje dziecko ugryzło kleszcza?

Новости

Боязнь заболеть раком (Канцерофобия): что делать, чтобы не бояться умереть?


Виды фобий человека: список


Страх заболеть шизофренией. Хелп! [Архив] - Дискуссионный Клуб Русского Медицинского Сервера
ЛЕЧЕНИЕ в ИЗРАИЛЕ без ПОСРЕДНИКОВ - МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР им. СУРАСКИ в ТЕЛЬ-АВИВЕ Эффективная медицина - лучшие клиники и врачи Просмотр полной версии : Страх заболеть шизофренией. Хелп!

Нозофобия
13.05.13 Нозофобия Нозофобия Каждый из нас в своей жизни чего-либо боится – кто-то боится пауков, кто-то – стоматологов, а кто-то боится заболеть. Естественно, каждый человек в определенной

Боязнь заболеть это какая фобия: как избавиться от страха заразиться болезнями
Боязнь заболеть невозможно отнести к разряду самостоятельных фобий. Она является одной из форм проявления основного страха человека — страха смерти. У этого страха имеется собственное название — нозофобия,

Гетерохромия: частичная гетерохромия у человека, причины появления, можно ли поменять цвет глаз
Цвет радужной оболочки глаза у человека формируется тремя пигментами, которые существуют в генетике. Это желтый, синий и коричневый. В зависимости от пропорций и количества каждого из пигментов, происходит

Гетерохромия глаз (пьебалдизм): что это, причины, виды, лечение
Одной из уникальных загадок природы и необычных явлений считается разный цвет глаз у людей. Называется подобное явление гетерохромией или пьебалдизм глаз, что переводится на русский язык с греческого

Анорексия – путь в никуда
Как заболеть анорексией? К огромному сожалению, ежедневно сотни девушек и женщин задают себе этот вопрос. Врачи всего мира бьют самую настоящую тревогу – все больше и больше женщин заболевают анорексией.

Я боюсь заболеть раком. Что делать?
У пoстoяннoй бoязни зaбoлeть рaкoм рaзныe причины: пoтeря близкoгo чeлoвeкa из-зa oнкoлoгии, высoкий индивидуaльный риск зaбoлeвaния или рeaльнoe прoявлeниe пeрвыx симптoмoв. A мoжeт быть, никaкиx

Помоги себе уменьшить риск заболеть раком! | Профилактика онкологических заболеваний | Справочник здоровья | Статический контент | Министерство здравоохранения Республики Беларусь
Информационный материал ко Всемирному дню борьбы против рака В борьбе с любой болезнью главным является её предупреждение. История медицины знает много фактов, когда активная профилактика болезни осуществлялась