Статьи

Domięśniowe wstrzyknięcie dziewczynie wideo ze szklanej strzykawki. Jak zrobić zastrzyk w domu.

 1. Zastrzyki domięśniowe w domu
 2. Przygotowanie do zabiegu
 3. Jak zrobić zastrzyk w pośladek
 4. Jak wykonać zastrzyk w udo
 5. Jak zrobić zastrzyk w ramię
 6. Powikłania po wstrzyknięciu domięśniowym
 7. Ropień
 8. Martwica
 9. Krwiak
 10. Łamanie igieł
 11. Wstrząs anafilaktyczny
 12. Kroki
 13. Ostrzeżenia
 14. Zastrzyk domięśniowy: jak zrobić to dobrze
 15. Wstrzyknięcie przedramienia: podanie podskórne
 16. Zastrzyki w ramię: konsekwencje

W przypadku zastrzyków domięśniowych nie jest konieczne korzystanie z usług pielęgniarki. Każda osoba może wykonać manipulację niezależnie. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad aseptyki i uważne przestrzeganie techniki tego procesu. Jak robić zastrzyki w domu?

Zastrzyki domięśniowe w domu

Tylko lekarz jest odpowiedzialny za podawanie zastrzyków. Specjalista pisze receptę, która wskazuje nazwę lek iniekcyjny , jego dawkowanie, czas trwania terapii. Jeśli choroba nie wymaga pobytu w szpitalu, pacjent spędza leczenie w domu.

Lekarze nie zalecają zastrzyków dożylnych w domu. Najmniejszy błąd obarczony jest poważnymi konsekwencjami. Do ich korzystania z usług specjalisty.

Wstrzyknięcie domięśniowe to prosta manipulacja, którą łatwo wykonać samodzielnie. Jeśli odpowiedzialne podejście do tego procesu, pomoc pielęgniarki nie jest wymagana.

Przygotowanie do zabiegu

 1. Dokładnie umyj ręce mydłem antybakteryjnym.
 2. Nosić sterylne rękawiczki.
 3. Pamiętaj, aby sprawdzić datę produkcji przepisanego leku. Zabrania się używania przeterminowanych leków, nawet jeśli data ważności skończyła się kilka dni temu. Korzystanie z takiego narzędzia jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
 4. Dokładnie sprawdź ampułkę. Jeśli na dnie zauważysz osad, odrzuć taki lek. Być może warunki przechowywania nie były przestrzegane.
 5. Zwilż bawełnę 96% alkoholem i wytrzyj ampułkę, najpierw ją potrząsając. Następnie delikatnie złóż końcówkę specjalnym ostrzem i zbij szybę.
 6. Weź jednorazową strzykawkę, nałóż na nią igłę. Narysuj odpowiednią ilość płynu, nie dotykając ścianek ampułki.
 7. Aby uwolnić nadmiar powietrza, najpierw stuknij cylinder strzykawki paznokciem, a następnie delikatnie naciśnij tłok, aż na końcu igły pojawi się kropla płynu.

Po zabiegu zużyte przedmioty są wyrzucane, nawet jeśli manipulacja zostanie powtórzona dla tej samej osoby. Do każdego kolejnego podejścia stosowane są tylko nowe, jałowe produkty jednorazowego użytku.

Jak zrobić zastrzyk w pośladek

Jest to najpopularniejszy obszar do wstrzyknięć domięśniowych. Przy stosowaniu prawdopodobieństwo uszkodzenia kości lub uszkodzenia nerwu kulszowego jest minimalne.

 1. Przed manipulacją połóż pacjenta na boku lub na brzuchu.
 2. Możesz dźgnąć w prawo lub lewa strona . Aby dokładnie określić miejsce wstrzyknięcia, wizualnie podziel pośladek na 4 równe części. Miejscem wstrzyknięcia będzie górna zewnętrzna ćwiartka.
 3. Zwilżyć watę alkoholową w alkoholu i wytrzeć wybrany obszar.
 4. W prawa ręka weź strzykawkę i pociągnij skórę miejsca, w którym zamierzasz nakłuć lewą stroną. Jeśli zastrzyk zostanie podany dziecku, obszar ten jest lekko ściśnięty w zagięciu.
 5. Teraz kluczowy moment! Najpierw wycofaj strzykawkę, a następnie szybko przenieś ją do mięśnia pod kątem 90 °. Upewnij się, że igła nie wchodzi całkowicie, ale tylko w ¾.
 6. Aby uwolnić lek, stopniowo naciskaj tłok strzykawki.
 7. Gdy skończy się płyn w cylindrze, wyciągnij igłę i natychmiast załóż wacik zwilżony alkoholem.
 8. Masuj dotknięty mięsień. Przyspieszy to wchłanianie leku i zapobiegnie tworzeniu się podskórnych uszczelnień.

Kiedy zalecany jest tygodniowy cykl zastrzyków, spróbuj naprzemiennie wykonywać pośladki. Jeśli jesteś nowy w tej branży, nie oszczędzaj na strzykawkach! W importowanych produktach igły są ostrzejsze i cieńsze.

Jak wykonać zastrzyk w udo

Czasami lek podaje się w mięsień pośladkowy komplikuje to fakt, że osoba jest nieruchoma i zmuszona do ciągłego leżenia na plecach. W takim przypadku wstrzyknięcie przeprowadza się w boczny mięsień szeroki, który znajduje się wzdłuż linii środkowej uda.

 1. Najpierw określ miejsce wstrzyknięcia. W tym celu noga od kolana do stawu biodrowego jest warunkowo podzielona na trzy części. Wprowadź lek na środku środkowego płata.
 2. Załóż rękawiczki i dokładnie wyczyść obszar alkoholem.
 3. Aby zapobiec uszkodzeniu okostnej, lekko ściśnij skórę, aż do pomarszczenia. Wprowadzić igłę ostro pod kątem prostym, ale nie do końca (pozostawić 2 mm nad powierzchnią).
 4. Teraz zwolnij napiętą skórę i powoli wywieraj nacisk na tłok.
 5. Szybko wyjmij igłę i nałóż wacik zwilżony alkoholem.

Bez względu na to, jaka część ciała została wykonana zastrzyk domięśniowy Efekt terapeutyczny występuje natychmiast po dostaniu się leku do krwioobiegu.

Jak zrobić zastrzyk w ramię

Jeśli nie można wstrzyknąć w pośladek lub udo, wykonuje się to w mięsień naramienny. Zaczyna się od połączenia łopatki i obojczyka i rozciąga się z przodu przedramienia, tworząc trójkąt. Wstrzyknięcie wykonuje się w bok do środka zgrubienia mięśni w górnej powierzchni barku.

 1. Przed zabiegiem poproś pacjenta, aby rozebrał się do pasa lub obniżył ubranie, odsłaniając ramię i łopatki.
 2. Przetrzyj obszar wstrzyknięcia alkoholem.
 3. Rozciągnij lekko skórę, a następnie włóż igłę poziomo.
 4. Po całkowitym wstrzyknięciu leku wyjmij igłę, ściśnij miejsce wacikiem alkoholowym i delikatnie masuj.

Zastrzyk będzie mniej bolesny, jeśli pacjent będzie zrelaksowany.

Powikłania po wstrzyknięciu domięśniowym

Infiltrować

Powtarzane zastrzyki w ten sam obszar często prowadzą do miejscowego zagęszczenia pod skórą. Aby złagodzić ten stan, lekarze zalecają stosowanie ciepłej podkładki grzewczej.

Ropień

Powszechne zjawisko, które występuje, gdy nieprzestrzeganie zasad aseptyki lub manipulowanie krótką igłą. Najpierw powstaje stan zapalny, pojawia się ból, temperatura wzrasta, a następnie pojawia się ropienie. W przypadku takich objawów skontaktuj się natychmiast.

Martwica

Błędny kontakt niektórych substancji pod skórą powoduje martwicę tkanek. Najczęściej dzieje się tak po wprowadzeniu 10% roztworu chlorku wapnia. Jeśli pacjent skarży się na silny ból, obrzęk lub powstawanie wrzodów, pęcherzy, następnie przymocuj okład lodowy do dotkniętego obszaru i natychmiast udaj się do szpitala.

Krwiak

Jeśli naczynie zostało przypadkowo dotknięte podczas wstrzyknięcia, w miejscu wstrzyknięcia pojawia się szkarłatna plama. Zastosuj rozgrzewający okład na powstały siniak.

Łamanie igieł

Czasami strach przed zbliżającym się zastrzykiem prowadzi do tego, że dana osoba ma bardzo skurczone mięśnie. Gdy próbujesz wprowadzić igłę w ciasne miejsce, pęka. W takiej sytuacji zachowaj spokój i nie pokazuj swojemu już zmartwionemu pacjentowi podniecenia. Najważniejsze jest, aby działać szybko i wyraźnie.

Najpierw ściśnij miejsce wstrzyknięcia pomiędzy kciuk i palec wskazujący lewej dłoni i spróbuj wycisnąć metalowy chip. Kiedy zobaczysz końcówkę na powierzchni, złap ją pęsetą i pociągnij do siebie. Jeśli dwie lub trzy próby nie powiodły się, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Wstrząs anafilaktyczny

Czasami wchodzę medycyna powoduje natychmiastową reakcję alergiczną, niebezpieczną dla życia ludzkiego. Puls pacjenta zwalnia, jego twarz i krtań puchną. Jeśli nie zapewnisz pilnie opieki medycznej, śmierć jest możliwa. Aby temu zapobiec, nigdy nie angażuj się w samookreślenie!

Aby zastrzyk się powiódł, dokładnie przestudiuj wszystkie niuanse jego wdrożenia. Jest to prosta manipulacja, którą każdy może opanować.

Zastrzyk podskórny to zastrzyk wykonany bezpośrednio w warstwę tłuszczu pod skórą (w przeciwieństwie do zastrzyku dożylnego wykonanego bezpośrednio do żyły). Z uwagi na fakt, że zastrzyki podskórne zapewniają bardziej równomierne i wolniejsze rozprowadzanie leków niż zastrzyki dożylne, zwykle stosuje się zastrzyki podskórne w celu podania szczepionek i leków (na przykład cukrzycy pierwszego typu bardzo często wstrzykują insulinę). Recepta na leki, które powinny być podawane podskórnie, zwykle ma szczegółowe instrukcje jak zrobić zastrzyk podskórny. Instrukcje w tym artykule podano jedynie jako przykład, przed wykonaniem zastrzyku w domu skontaktuj się z lekarzem. Przeczytaj szczegółowe instrukcje poniżej.

Kroki

Przygotowanie do wstrzyknięcia podskórnego

Ogrodzenie dawki leku

Wykonywanie wstrzyknięcia podskórnego

 • Daj swojemu dziecku zadanie odpowiednie dla jego wieku, na przykład, aby zachować nasadkę igły po jej zdjęciu, „a gdy będzie wystarczająco duża”, pozwól jej ją zdjąć. Cieszę się, że aktywnie uczą się dbać o siebie i swoje zdrowie.
 • Aby uzyskać więcej informacji na temat zastrzyk dożylny odwiedź witrynę publikowania informacji o pacjencie: http://www.cc.nih.gov/ccc/patient_education/pepubs/
 • Aby trochę złagodzić ból, możesz użyć kostki lodu.
 • Aby uniknąć siniaków lub niewielkiej blizny w miejscu wstrzyknięcia, naciśnij miejsce wstrzyknięcia gazą lub bawełną i naciśnij przez co najmniej 30 sekund po usunięciu igły. Oto magiczna sztuczka dla każdego, kto ma codzienne zastrzyki. Pozwól dziecku sam powiedzieć, czy chce naciskać wacik mocniej czy słabiej, ale w ramach „bezpiecznego nacisku”.
 • Zmieniaj także miejsca wstrzyknięć pomiędzy zastrzyki na nogi, ręce lub ciało (od lewej i prawej strony, z przodu i tyłu, u dołu i od góry), aby nie wstrzykiwać w to samo miejsce częściej niż raz na dwa tygodnie. Po prostu wykonaj tę samą sekwencję dla 14 miejsc, a miejsca wstrzyknięcia będą się zmieniać automatycznie! Dzieci uwielbiają przewidywalność. Lub daj im możliwość wyboru własnych miejsc wstrzyknięć, napisania listy i przekreślenia miejsc wstrzyknięć.
 • Naciśnij miejsce wstrzyknięcia gazą lub bawełną, co zapobiegnie pociągnięciu igły przez skórę, co z kolei zmniejszy ból po wstrzyknięciu.
 • Jeśli masz Internet, sprawdź swój lek na stronie producenta.
 • W przypadku dzieci lub każdego, kto potrzebuje łagodzenia bólu, należy zastosować Emla, znieczulenie tropikalne, które przymocowuje się na pół godziny lub godzinę przed wstrzyknięciem za pomocą plastra Tegaderm.

Ostrzeżenia

 • Uważnie przeczytaj etykietę leku i upewnij się, że jest to lek i poziom koncentracji, którego potrzebujesz.
 • Nie wrzucaj strzykawek i igieł do zwykłych śmieci, wrzucaj je tylko do nieprzenikalnego pojemnika na ostre odpady.
 • Jeśli używasz kostki lodu w celu zmniejszenia bólu, nie nakładaj jej zbyt mocno. Może to prowadzić do hipotermii i uszkodzenia tkanek, co z kolei zmniejszy wchłanianie leku.
 • Nie należy próbować wykonywać wstrzyknięć bez konsultacji z lekarzem.

Czego potrzebujesz

 • Ampułka na lek wielokrotnego użytku i skalibrowana strzykawka lub jednorazowa napełniana strzykawka
 • Chusteczki Alkoholowe
 • Mały czysty ręcznik
 • Mała serwetka z gazy lub wacik
 • Nieprzenikalny pojemnik na ostre przedmioty (jeśli nie, możesz użyć strzykawki z urządzeniem zabezpieczającym igłę)
 • Sterylny plaster samoprzylepny

Kiedy konieczna jest pomoc medyczna w nagłych wypadkach, czasami trzeba wykonać zastrzyk samodzielnie lub innej osobie w ramię. Procedura zapewnia szybką drogę do wprowadzenia leku do organizmu ludzkiego. Jeśli specjalista podaje dożylne podawanie leku, wówczas wstrzyknięcia domięśniowe i podskórne można łatwo wykonać bez specjalnych kwalifikacji.

Wskazówka: bez względu na to, dlaczego i gdzie należy wykonać zastrzyk, zastrzyk należy podawać wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednak gdy procedura jest pilnie potrzebna, powinieneś wiedzieć, jak to zrobić i w jaki proces może się zmienić.

Zastrzyk domięśniowy: jak zrobić to dobrze

 1. Miejscem do wstrzyknięcia domięśniowego jest mięsień naramienny (środkowa część ramienia) ramienia. Przed zabiegiem należy przygotować:
 • ampułka z roztworem;
 • strzykawka o wymaganej objętości;
 • waciki bawełniane, czysty alkohol do dezynfekcji.


ampułka z roztworem;  strzykawka o wymaganej objętości;  waciki bawełniane, czysty alkohol do dezynfekcji

 • W rękawiczkach na ręce umyte ze szczególną ostrożnością przejdź do procedury. Weź strzykawkę z roztworem leku do wstrzyknięcia, a następnie sprawdź swobodny skok tłoka, wypierając pozostałe powietrze ze strzykawki.
 • Za pomocą bawełnianego wacika wytrzyj miejsce wstrzyknięcia. Weź strzykawkę z lekiem ręką, a następnie rozciągnij skórę w miejscu, w którym zamierzasz wykonać zastrzyk dwoma palcami drugiej ręki.
 • Weź dłoń z napełnioną strzykawką na bok pod kątem prostym i ostro przyklej strzykawkę w miejscu wstrzyknięcia, a następnie powoli wypuść lek za pomocą tłoka.
 • Aby wyjąć strzykawkę, należy przycisnąć miejsce wstrzyknięcia wolną ręką, w którym zwilżoną wacikiem alkoholową ściśnij miejsce wstrzyknięcia. Po zakończeniu infuzji masuj miejsce wstrzyknięcia tą samą watą.

 • Po zakończeniu infuzji masuj miejsce wstrzyknięcia tą samą watą

  Ważne: aby wykonać zastrzyk w ramię, pacjent musi położyć się na boku lub wygodnie usiąść, rozluźniając mięśnie. W przypadku wstrzyknięcia domięśniowego igłę wprowadza się pod kątem prostym, ale nie do końca, ale w dwóch trzecich długości.

  Wstrzyknięcie przedramienia: podanie podskórne

  Roztwór podskórny rozchodzi się szybciej w krwioobiegu z powodu naczyń krwionośnych obfitujących w obszarze podskórnego tłuszczu. Jednak działanie leku po wstrzyknięciu jest znacznie wolniejsze niż w przypadku zastrzyku dożylnego.

  Przygotowanie do wstrzyknięć podskórnych i manipulacje są podobne do tych podawanych domięśniowo. Jedyną różnicą jest to, że tam, gdzie wymagane jest wstrzyknięcie, skóra nie jest rozciągnięta, ale zbierana jest palcami jak trójkątna fałda. W takim przypadku igła jest wkładana z nachyleniem 45 stopni w fałd skórny, prawidłowo - jego podstawę.

  Ważne: powinieneś wiedzieć, że mięsień naramienny ramienia nie jest specjalnie rozwinięty, więc dokładniejsze będzie wstrzyknięcie niewielkiej ilości leku. Ze względu na rozgałęziony układ naczyń krwionośnych i dużą liczbę zakończeń nerwowych zastrzyk jest niebezpieczny z poważnymi powikłaniami.

  Zastrzyki w ramię: konsekwencje

  Najczęściej w górna część ręce wkładaj zastrzyki leków hormonalnych, możesz również wykonać kilka szczepień, na przykład przeciwko tężcowi, błonicy, grypie. W miejscu wstrzyknięcia zwykle pojawia się pieczęć, której towarzyszy zaczerwienienie. Jeśli szczepienie przeprowadza się zgodnie z wszystkimi zasadami, zjawisko to jest tymczasowe.


  Dlaczego ból ręki po infuzji substancji leczniczej:

  1. Pojawienie się nacieku w miejscu szczepienia, któremu towarzyszy ból i zagęszczenie, wiąże się z:
  • z niedokładnością w określaniu miejsca wstrzyknięcia;
  • z powtarzającym się uderzeniem igły w miejsca poprzednich naparów;
  • z niewłaściwym wyborem igły - krótka lub nieostra.

  Siatka jodu w miejscu szczepienia i lekki masaż lub odwołanie do metod fizjoterapii pomogą poradzić sobie z tym problemem.

 • Jeśli w wyniku wstrzyknięcia do żyły ręka boli i jest na niej duży siniak, oznacza to, że żyła została przebita, a lek przeszedł przez żyłę. Aby pozbyć się problemu, dobrze będzie to zrobić kompres alkoholowy lub użyj maści wchłaniających przekrwienie śluzowe.

 • Aby pozbyć się problemu, dobrze będzie to zrobić  kompres alkoholowy  lub użyj maści wchłaniających przekrwienie śluzowe

 • Konsekwencje naruszenia zasad antyseptyków mogą powodować rozwój posocznicy, zapalenia wątroby w surowicy, a nawet AIDS. Kiedy ramię boli po wstrzyknięciu z powodu niskiej jakości procesu dezynfekcji, może to spowodować pojawienie się zakaźnej masy - ropnia. Następnie konieczna będzie pilna hospitalizacja, a następnie interwencja chirurgiczna i przyjmowanie antybiotyków.
 • Jeśli miejsce szczepienia boli, wówczas procedura jest wykonywana z naruszeniem techniki. Na przykład złamana igła doprowadzi do reakcji alergicznych. Rezultatem dostania się do naczynia podczas zastrzyków z lekami na bazie oleju może być pojawienie się zatorowości narkotykowej z pojawieniem się krwiaka, a nawet martwicy tkanek.
 • Nieprawidłowo wykonane wstrzyknięcia do żyły mogą powodować miejscowe zapalenie żył (zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył), co zagraża powstawaniu zakrzepów po wielokrotnym wstrzyknięciu w ten sam obszar żyły lub przy użyciu nieostrej igły. Zmagają się z takimi powikłaniami maściami na bazie heparyny, a także metodami przeciwzapalnymi.

 • Zmagają się z takimi powikłaniami maściami na bazie heparyny, a także metodami przeciwzapalnymi

  Jak robić zastrzyki w domu?

  Новости

  Боязнь заболеть раком (Канцерофобия): что делать, чтобы не бояться умереть?


  Виды фобий человека: список


  Страх заболеть шизофренией. Хелп! [Архив] - Дискуссионный Клуб Русского Медицинского Сервера
  ЛЕЧЕНИЕ в ИЗРАИЛЕ без ПОСРЕДНИКОВ - МЕДИЦИНСКИЙ ЦЕНТР им. СУРАСКИ в ТЕЛЬ-АВИВЕ Эффективная медицина - лучшие клиники и врачи Просмотр полной версии : Страх заболеть шизофренией. Хелп!

  Нозофобия
  13.05.13 Нозофобия Нозофобия Каждый из нас в своей жизни чего-либо боится – кто-то боится пауков, кто-то – стоматологов, а кто-то боится заболеть. Естественно, каждый человек в определенной

  Боязнь заболеть это какая фобия: как избавиться от страха заразиться болезнями
  Боязнь заболеть невозможно отнести к разряду самостоятельных фобий. Она является одной из форм проявления основного страха человека — страха смерти. У этого страха имеется собственное название — нозофобия,

  Гетерохромия: частичная гетерохромия у человека, причины появления, можно ли поменять цвет глаз
  Цвет радужной оболочки глаза у человека формируется тремя пигментами, которые существуют в генетике. Это желтый, синий и коричневый. В зависимости от пропорций и количества каждого из пигментов, происходит

  Гетерохромия глаз (пьебалдизм): что это, причины, виды, лечение
  Одной из уникальных загадок природы и необычных явлений считается разный цвет глаз у людей. Называется подобное явление гетерохромией или пьебалдизм глаз, что переводится на русский язык с греческого

  Анорексия – путь в никуда
  Как заболеть анорексией? К огромному сожалению, ежедневно сотни девушек и женщин задают себе этот вопрос. Врачи всего мира бьют самую настоящую тревогу – все больше и больше женщин заболевают анорексией.

  Я боюсь заболеть раком. Что делать?
  У пoстoяннoй бoязни зaбoлeть рaкoм рaзныe причины: пoтeря близкoгo чeлoвeкa из-зa oнкoлoгии, высoкий индивидуaльный риск зaбoлeвaния или рeaльнoe прoявлeниe пeрвыx симптoмoв. A мoжeт быть, никaкиx

  Помоги себе уменьшить риск заболеть раком! | Профилактика онкологических заболеваний | Справочник здоровья | Статический контент | Министерство здравоохранения Республики Беларусь
  Информационный материал ко Всемирному дню борьбы против рака В борьбе с любой болезнью главным является её предупреждение. История медицины знает много фактов, когда активная профилактика болезни осуществлялась